Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Pozyskiwanie funduszy » Działalność » pozyskiwanie funduszy » I Gala na Rzecz Budowy Ośrodka dla Osób z Autyzmem
Tyle właśnie lat, od grudnia 1996 roku, działa już nasz Lions Club Wrocław Wratislavia. Parafrazując słowa wspomnianej piosenki ”…dobrze jest kochać świat…” powinniśmy dodać „dobrze jest zmieniać świat... więcej
28/03/2015
1 października 2011 r. odbyła się we Wrocławiu pierwsza Gala, zorganizowana przez wrocławskie Kluby Lions, inicjująca projekt budowy Ośrodka dla Osób z Autyzmem (dzieci i dorosłych). Projekt... więcej
01/10/2011

I Gala na Rzecz Budowy Ośrodka dla Osób z Autyzmem

1 października 2011 r. odbyła się we Wrocławiu pierwsza Gala, zorganizowana przez wrocławskie Kluby Lions, inicjująca projekt budowy Ośrodka dla Osób z Autyzmem (dzieci i dorosłych). Projekt zrzesza kilka podmiotów oraz inicjatywy na terenie Dolnego Śląska (takich jak Fundacja „Za Szybą” czy Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu), co pozwoli na realizację jednego wspólnego projektu.
Współpraca jednak nie będzie się ograniczać do granic Dolnego Śląska czy też Polski, ścisłą współpracę zawiążą co najmniej dwa stowarzyszenia z zagranicy. Są to podmioty działające w Niemczech, Anglii, Holandii oraz Austrii. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych terapii to muzykoterapia, którą w szczególności zajmuję się organizacja Nordoff-Robbins, założona przez zespół The Scorpions, który też aktywnie wspiera naszą inicjatywę. Organizacje te wspierają takie znakomitości jak Prof. Dr. Lutz Neugebauer, czy Prof. Dr. David Aldridge. Pomysłodawcą oraz ambasadorem projektu jest Katarzyna Poniżnik-Hubers (aktualny prezydent LC Wrocław Fenix), która to wspólnie z przewodniczącym Strefy Dolnośląskiej, Zbigniewem Felisiakiem (LC Wrocław M2M) oraz Beatą Łańcuchowską (LC Wrocław Fenix) zainicjowali wspólną inicjatywę dolnośląskich Lionów i zorganizowali pierwsze sympozjum połączone z charytatywną galą.
I Charytatywna Gala we Wrocławiu rozpoczęła akcję zbierania funduszy na budowę międzynarodowego ośrodka, następne przedsięwzięcia wspierające ten szczytny cel są już w przygotowaniu (następna Gala na ten cel odbędzie się w ostatnim tygodniu marca z okazji Światowego Dnia Autyzmu). Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć ten cel.
Całość prowadziła charytatywnie Aleksandra Rosiak. Podczas aukcji licytowane były wartościowe przedmioty darowane nam przez wspaniałomyślnych darczyńców, takie jak: złota moneta „Solidarność” wyemitowana przez NBP, upamiętniająca pierwsze demokratyczne polskie wybory z 4 czerwca 1989 r. (dar Liona Marka Machały); piłka do gry w piłkę nożną, podpisana przez cały zespół piłkarzy WKS Śląsk w dzień zwycięskiego meczu 3:1 z Lechem Poznań (przekazana przez Łukasza Madeja); Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej podpisana dla nas przez Prezydenta Polski Pana Bronisława Komorowskiego oraz przepiękne wydanie Konstytucji 3 Maja z 1791 roku wraz z materiałami dodatkowymi (ofiarowane na aukcję przez Panią Poseł Ewę Wolak); koszulka podarowana przez Macieja Zielińskiego z własnoręczną dedykacją. Chcielibyśmy podziękować za wsparcie oraz równie gorąco za przybycie Wiceprezydentowi Wrocławia Jarosławowi Obremskiemu, Ewie Skibińskiej, Aleksandrze Rosiak, Poseł Ewie Wolak, dyrektorowi Filharmonii Wrocławskiej Andrzejowi Kosendiak, gubernator Okręgu 121 Polska Iwonie Nowak.
Autyzm to poważna choroba, która utrudnia relacje społeczne. Choć to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń rozwojowych, to jest wciąż mało zrozumiałą chorobą, która obrosła wieloma mitami. Największym problemem w Polsce jest to, że Ministerstwo Zdrowia wspiera jedynie autystów w wieku dziecięcym, co się wiąże z tym, iż po osiągnięciu pełnoletności tacy pacjenci nie mają zapewnionej dalszej terapii, która jest niezbędna do ich funkcjonowania w społeczeństwie i dlatego stają się podopiecznymi różnego rodzaju hospicjów.
Kilka godzin przed Galą odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której dość szczegółowo poruszono temat autyzmu oraz tego, jak projekt Lionów mógłby zaistnieć i zostać wsparty przez polską służbę zdrowia i miasto Wrocław. W konferencji uczestniczyli: Krystyna Ciołkosz (Fundacja „Za Szybą”), Katarzyna Poniżnik-Hubers (LC Wrocław Fenix), Władysław Sidorowicz (Przewodniczący Komisji Zdrowia), Zbigniew Felisiak (LC Wrocław M2M), Beata Łańcuchowska (LC Wrocław Fenix). Relację opublikowała między innymi  TVP Wrocław, Gazeta FAKT, Gazeta Wyborcza, Radio Wrocław, Tu Wrocław, WoW Magazine, QBusiness. Naszą imprezę patronatami objęli: Prezydent Miasta Wrocław, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, TVP Wrocław, Gazety Wrocławskiej, Gazety Wyborczej, Gazety Fakt, WoW Magazine.
Szczególne podziękowania dla hojnych sponsorów, a przede wszystkim LEXUS Wrocław, Body Shop, Restauracja Cantina, Kuchnie White Chili.

Katarzyna Poniżnik-Hubers
Prezydent LC Wrocław Fenix